Povezava na YouTube

Povezava do E-poštePovezava na FaceBook

Objave

All Kolektivna blagovna znamka destinacije Bela krajina Projekti Zakladi Bele krajine Čredniška pot Novice Volna, Lan, Konoplja Zgodbe rok in krajev eBike Kolpa Ljudje ob Kolpi Novi izzivi slovenske drobnice varstvo narave

Kolektivna blagovna znamka destinacije Bela krajina

Naslov projekta: Kolektivna blagovna znamka destinacije Bela krajina Naziv nosilca projekta: LAS Dolenjska in Bela krajina Ostali partnerji v projektu:…
Logo projekta Zakladi Bele krajine

Projekt Zakladi Bele krajine

Naslov projekta: ZAKLADI BELE KRAJINE Nosilec projekta: KMETIJSKA ZADRUGA METLIKA z.o.o. Ostali partnerji v projektu: Javni zavod Krajinski park Kolpa;…
Logo Čredniška pot

Predstavitev

Interpretacija vodnih virov in ekstenzivnih pašnikov v Poljanski dolini Naslov projekta: Interpretacija vodnih virov in ekstenzivnih pašnikov v Poljanski dolini…

Na pusta smo včasih spletali štrik

Na pusta nas danes najbolj spominjajo maškare in krofi – tudi Javni zavod KP Kolpa so ob tej priložnosti obiskali…

Druga rokodelska delavnica …

... iz sklopa delavnic projekta Povečanje samooskrbnosti z naravnimi potenciali Bele krajine (volna, lan, konoplja), je za nami. V začetku…

Industrijska konoplja – hranljivo živilo za vsak dom, ter polstenje ovčje volne

V okviru projekta LAS DBK POVEČANJE SAMOOSKRBNOSTI Z NARAVNIMI POTENCIALI BELE KRAJINE z akronimom VOLNA, LAN, KONOPLJA, se v januarju…

Polstenje ovčje volne v uporabne izdelke

Danes smo v Belokranjskem izročilu uspešno zaključili prvo delavnico iz niza rokodelskih delavnic projekta “Povečanje samooskrbnosti z naravnimi potenciali Bele…

Ličkanje debelače in cufanje perja

V sklopu prireditev "Bilo je...", katerih organizatorji so Toni Gašperič, Gostišče Veselič in Ljudska knjižnica Metlika, je včeraj potekal večer…

Kako so nekdaj ličkali debelačo in cufali perje

Podzemelj - Včeraj zvečer so na predzadnjem večeru šeste sezone prireditve Bilo je … člani društva Rim lan iz Adlešičev…

»BILO JE« – ličkanje debelače in cufanje perja

V petek zvečer so v gostilni Veselič v Podzemlju nadaljevali s ciklom prireditev »Bilo je«, ki ga organizirajo Toni Gašperič,…

“Hristos se rodi – Va istinu se rodi”

Danes praznujejo božič nekatere pravoslavne cerkve  - kot naprimer Srbska pravoslavna cerkev, katere del je tudi belokranjska Cerkvena občina Miliči.…

Bila je Jesenska zgodba v Šokčevem dvoru 2018

Konec tedna smo v informacijskem centru Krajinskega parka Kolpa v Žuničih speljali tradicionalni jesenski Dan odprtih vrat. Tokrat smo se…
Logo projekta eBike Kolpa

Bela krajina zdaj še prijaznejša do kolesarjev

Nova kolesa in asfaltiran odsek V Beli krajini je letošnja turistična ponudba bogatejša za izposojo električnih koles ob reki Kolpi,…
Logo projekta eBike Kolpa

Bela krajina now even more bike-friendly

New bikes and a paved road section This year's tourist offer in Bela krajina is richer for electric bike rentals…

Prvi kolesarji že na kolesih »Kolpa e-bike«

V okviru aktivnosti izvajanja projekta »Kolpa e-bike« - Alternativna mobilnost ob reki Kolpi, ki je sofinanciran s sredstvi Evropske unije – Evropski…

Pohod po sejemski poti v Krajinskem parku Kolpa

V ponedeljek 30. aprila je v organizaciji Preloških muzikantov, Prostovoljnega gasilskega društva Zilje in Javnega zavoda krajinski park Kolpa stekel…
Logo projekta eBike Kolpa

»KOLPA E-BIKE« Alternativna mobilnost ob reki Kolpi

Vsi ljubitelji narave vedo, da so stranske poti zapeljivejše... Odkrijmo jih na električnem kolesu! Ste vedeli, da skoraj polovica Bele…

Spomin na Boža Račiča živ tudi v Žireh

Že tretja postavitev razstave kustosinje Mojce Račič o dedku Božu Račiču – Kumetu. Čeprav Kumeta največkrat povezujejo z Belo krajino…

Adlešičan dopolnil 98 let

Na Markovo – 25. aprila 1920 se je v Adlešičih rodil Marko Račič   Marko se je rodil v adlešiški…

Došel je došel Zeleni Jure

Prošel je prošel, pisani vuzem Došel je došel zeleni Juraj, Na zelenem konju, Po zelenem polju, Donesel je, donesel Pedenj…

Jurijev pohod

Že devetič za Jurjevo po Grajski pešpoti Javni zavod Krajinski park Kolpa že tradicionalno organizira pohod po Grajski pešpoti konec…

Naravni parki in GREEN

Sedem slovenskih naravnih parkov in slovenka pisarna programa LIFE se je od 4. do 7. aprila s podporo Ministrstva za…

Vuzem v Krajinskem parku Kolpa

Velika noč (v Beli krajini Vuzem) je najpomembnejši krščanski praznik. Kristjani na ta dan praznujejo Jezusovo vstajenje od mrtvih -…

Adlešičke pisanice

Niso še vse domače obrti izumrle, ni še vse staro pozabljeno! Priprave na veliko noč se v Beli krajini pričnejo…

Novi izzivi slovenske drobnice

Izobraževanje za rejce, ponudnike storitev, predelovalce volne Lokalne akcijske skupine LAS Zgornje Savinjske in Šaleške doline, LAS s CILjem (Cerknica,…

Toplo za mrzle dni

Sneg je pobelil praktično vso državo, temperature so padle, narava počiva, a ljudje ne. Tudi v upravi Krajinskega parka se…

Podritnik iz Bele krajine

Spoštovani! Včeraj 21. februarja je RTV Slovenija v Odmevih predstavila zanimivo dejavnost v Krajinskem parku Kolpa. Na skrajnem jugu Slovenije…

Razstava ob 130-obletnici rojstva Boža Račiča-Kumeta

Božu Račiču so bile vedoželjnost, ustvarjalnost in veselje do poučevanja položeni v zibelko. Adlešičani so svojega učitelja zaradi njegovega vsestranskega…

Božič v Krajinskem parku Kolpa

»Kakovo je vreme na Božič, takovo bo poklje se leto«, Adlešički pregovor. Prebudili smo se v sončno božično jutro (vsaj…

Naj roža cveti 2017

V Starem trgu ob Kolpi »roža cveti« že 12. leto Projekt za ocenjevanje najbolj urejene domačije in vasi že ves…

Hojte, hojte k nam na prelo!

PRÉLO SE JE PRIČELO… Srečanje '' Pečkark'' z ženskami iz Suhorja in DKŽ Dragatuš   Adlešiške Pêčkarke, članice KUD Božo…

Jesenska zgodba v Krajinskem parku Kolpa

To je bil res en lep jesenski dan! Na tradicionalnem dnevu odprtih vrat Krajinskega parka Kolpa ta konec tedna ob…

Došel je došel Zeleni Jure

Prošel, je prošel pisani Vuzem, Došel je, došel Zeleni Jure, …   Tako prično Jurjaši jurjevo pesem, ko pridejo pred…

Pisani Vuzem

V Beli krajini za veliko noč uporabljamo ime »vuzem«. In za vuzem v Adlešičih pišemo pisanice.   Običajno gospodinje po…

OHRANJANJE BIOTSKE RAZNOVRSTNOSTI TUDI NA KMETIJSKIH IN GOZDNIH POVRŠINAH

Preprečevanje zaraščanja Slovenija izgublja ogromno kmetijskih površin na katerih bi lahko pridelovali hrano in povečevali samooskrbo. Veliko kmetijskih zemljišč se…

»Ako pustne dni dežuje bo dosti fižola« pravi Adlešiški pregovor.

Praznovanje pusta sega v predkrščansko dobo. Izročilo so prevzeli Rimljani, ki so imeli tudi več praznikov v zimskem času, ko…

Likovna kolonija vinarel

Ena od možnosti je, da z njim slikamo. Vinorel (angleško wine painting) je stara tehnika slikanja, ki je bila skozi…

Predstavitev ovčereje v Ljubljani

Na povabilo Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije je Krajinski park Kolpa v sodelovanju z Zvezo društev rejcev drobnice Slovenije v Ljubljani…

Mate Moj Mate…. Odide v Argentinijo

In Mate je odšel v Argentinijo, kot so naši dedje rekli državi, ki se imenuje Republika Argentina. Mate, verjetno ni…

Projekt Volna, Lan, Konoplja

Naslov projekta: 

POVEČANJE SAMOOSKRBNOSTI Z NARAVNIMI POTENCIALI BELE KRAJINE

Akronim:

VOLNA, LAN, KONOPLJA

Nosilec:

ZADRUGA SUPLIMI zadruga za pridelavo in predelavo ekološke konoplje z.o.o.

Partnerji v projektu:

  • Javni zavod KRAJINSKI PARK KOLPA;

  • MIRABILIS, poslovne dejavnosti in gradbene storitve d.o.o.;

  • RIM LAN, društvo za kmetijstvo, turizem, kulinariko in domače obrti, Adlešiči;

  • EKO DRUŠTVO KRUPA

OPIS in aktivnosti v projektu:

Pridelava lanu in industrijske konoplje ter reja ovc so kmetijske dejavnosti, ki se lahko izvajajo brez uporabe fitofarmacevtskih sredstev in mineralni gnojil. Uporabnost avtohtonih lokalno pridelanih naravnih surovin je vtkana v tradicijo Bele krajine. Zelo pomembno je ohranjati ter bogatiti znanja pridelave in predelave volne, lanu in konoplje v uporabne produkte. Vse z namenom spodbujanja nastanka zelenih delovnih mest in novih tržnih produktov za prehranske, oblačilne, gradbene in druge namene.

Z nakupom novih orodij se bo olajšal proces pridelave in predelave, skozi programe za povečanje samooskrbnosti pa osveščati in izobraževati rejce in uporabnike zemljišč, da opuščeno tradicijo ponovno negujejo v sožitju z naravo in sodobnim utripom življenja na belokranjskem podeželju. Izkoristijo se pozitivni učinki lokalnih surovin na dobro počutje in kvaliteto življenja.

Cilj(i) projekta: programi za povečanje samooskrbnosti na območju Bele krajine
– prireja in predelava ovčje volne
– pridelava in predelava lanu
– pridelava in predelava industrijske konoplje

Surovine je mogoče lokalno pridelati in doma predelati v uporabne produkte. Skozi izobraževanja za prebivalce različnih starosti bo omogočena ohranitev in prenos znanj ter veščin o pridelavi in predelavi – s starejše generacije na mlade, ki s svojo kreativnostjo ta znanja lahko izkoristijo za podjetniške priložnosti pri ustvarjanju zelenih delovnih mest.

Pričakovani rezultati: izboljšani tehnološki postopki pridelave in predelave ovčje volne, lanu in industrijske konoplje; večja opremljenost z orodji za pridelavo in predelavo; izdelani prototipi izdelkov; izdelane promocijske publikacije; animirano lokalno okolje za povečanje samooskrbnosti kot posledica izvedenih animacijskih dogodkov in izobraževanj.

Trajanje projekta: maj 2018 – september 2019,

Celotna vrednost projekta: 54.757,49 EUR

Način financiranja: Projekt je sofinanciran s strani Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja.

Povezave:

Spletna stran Evropske komisije, namenjene EKSRP

Program razvoja podeželja – PRP

Središče za dostopnost